Adaptacja konstrukcji dachowej do wymagań nowoczesnego budownictwa

Każdy budynek narażony jest na straty ciepła. Duża ilość energii emitowana jest przez powierzchnię dachu i otwory okienne. Ograniczenie takiego zjawiska pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania i ergonomię użytkownika takiego obiektu. Szczególnie ważne, jeżeli zastosowane zostaną jako pokrycia dachu blachy tłoczone, które dodatkowo przenoszą hałas podczas opadów atmosferycznych. Zmiana lub modernizacja konstrukcji dachowej to okazja do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych. Dzięki temu można ograniczyć ilość traconego ciepła lub stworzyć dodatkową powierzchnię mieszkalną na poddaszu użytkowym.

Sposoby i metody izolacji konstrukcji dachu

Konstrukcja dachu składa się z elementów nośnych i poziomych łat drewnianych utrzymujących pokrycie dachowe. Można izolacje wykonać w dwóch etapach. Główna izolacja dachu powinna być zbudowana z dwóch warstw wełny mineralnej. Pierwsza warstwa ma taką samą wysokość co krokwie dachowe. Dzięki swojej sprężystości można uniknąć powstawania mostków termicznych. Po ułożeniu przylega do ona do elementów konstrukcyjnych. Druga warstwa układana jest z przesunięciem tak, aby miejsca łączenie się nie pokrywały. Taką samą izolację również można zastosować na ściankach kolankowych.

Czynniki negatywne przy złej izolacji

Zastawanie izolacji musi być dostosowane do warunków i typu materiałów wykorzystanych do budowy dachu. Miejsca styku różnych temperatur może powodować wytrącanie się wilgoci z pary wodnej. Materiały paroizolacyjne ograniczają ilość wilgoci i jej transport wewnątrz materiałów izolacyjnych. Folia paroizolacyjna dodatkowo chroni wełnę mineralną przed uszkodzeniami mechanicznymi i strzępieniem. Podczas prac budowlanych warto zostawić odstęp pomiędzy izolacją a pokryciem dachowym, aby ułatwić cyrkulacje powietrza i zmniejszyć różnicę temperatur na w takich miejscach.

Budowa dachu musi być wykonana z dużą starannością, ponieważ mogą powstawać mostki termiczne. Takie miejsca zwiększają ilość traconego ciepła i powodują wyższe koszty ogrzewania całego budynku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *